W dzisiejszych czasach większość firm stara się posiadać własną stronę internetową. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz większa liczba osób szuka ofert i innych informacji właśnie w Internecie. Przed zleceniem założenia strony internetowej musimy określić, jaki jest cel jej powstania. Następnie należy skupić się na tym, jakie funkcjonalności ma ona posiadać oraz jak ma strona wyglądać pod względem wizualnym. Co zatem trzeba wiedzieć o tworzeniu stron WWW?

Jaki jest cel tworzenia stron WWW?

Wszystkie osoby chcące założyć własną stronę internetową powinny odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie, a mianowicie, w jakim celu tworzą stronę WWW. Dokładne sprecyzowanie celu umożliwi określenie kierunku działań, czyli tego, w jaką stronę zainwestujemy. Równe ważne jest dokładne określenie targetu strony, czyli jej odbiorców i ich potencjalnych oczekiwań. Jest to ważna kwestia podczas zakładania stron WWW, ponieważ do naszych docelowych odbiorców chcemy dotrzeć z ofertą. Strony internetowe mogą mieć rozmaite przeznaczenie.

W pierwszym przypadku tworząc stronę internetową należy mieć na uwadze, by stworzyć wirtualną wizytówkę naszej firmy. Głównym jej celem jest to, by w Internecie pojawiła się jakaś informacja o naszej działalności. Taka wirtualna wizytówka może zawierać informacje przedstawiające ofertę, czy też kontakt do nas.

Natomiast w drugim przypadku podczas tworzenia strony internetowej większą uwagę zwraca się nad pracą nad wizerunkiem, dzięki czemu strona internetowa służy do nawiązywania trwałych relacji z użytkownikami.

Projekt graficzny i funkcjonalność strony

W trakcie tworzenia stron WWW musimy podjąć decyzję, jakie funkcjonalności mają się na nich znajdować. Przede wszystkim wpływ na to będzie miała branża i tematyka naszej strony. Jednymi z najczęściej pojawiających się funkcjonalności są między innymi formularz kontaktowy oraz wyszukiwarka. Nawet proste witryny internetowe firm często posiadają takie moduły.

Przed stworzeniem własnej strony, dobrym pomysłem jest dokładne przejrzenie stron internetowych innych osób działających w naszej branży. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na znajdujące się na nich funkcjonalności, które moglibyśmy wykorzystać na własnej stronie. Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z założeniem własnej witryny, należy powiedzieć wykonawcy o tym, jak chcielibyśmy, by nasza strona działa oraz co miałoby się na niej znajdować.

Poza tym specjaliści od tworzenia stron internetowych, jak np. Kom – Media z Łodzi oczekują od swoich klientów informacji dotyczących wyglądu serwisu. Dobrze by było, aby wygląd wizualny strony internetowej pasował do branży, w jakiej działamy. To znacznie ułatwi rozpoznanie tematyki osobom, które pierwszy raz będą odwiedzać nasza witrynę. Projekt graficzny strony WWW musi być zgodny z oczekiwaniami klienta, jednakże zapomnieć o najnowszych trendach internetowych.